| Teams | Arnold | Matches | Season 1983/84

Fixtures & Results Club InformationNews

August
August
27th NCELP Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
1-2 Arnold
Arnold
 
27th - NCEL Premier Division
Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
1-2 Arnold
Arnold
 
September
September
3rd NCELP Arnold
Arnold
3-0 Eastwood Town
Eastwood Town
 
3rd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Eastwood Town
Eastwood Town
 
10th NCELP Guisborough Town
Guisborough Town
1-4 Arnold
Arnold
 
10th - NCEL Premier Division
Guisborough Town
Guisborough Town
1-4 Arnold
Arnold
 
17th FAC1Q Arnold
Arnold
1-2 Bilston
Bilston
 
17th - FA Cup First Round Qualifying
Arnold
Arnold
1-2 Bilston
Bilston
 
24th NCELP Thackley
Thackley
2-1 Arnold
Arnold
 
24th - NCEL Premier Division
Thackley
Thackley
2-1 Arnold
Arnold
 
October
October
1st NCELP Arnold
Arnold
4-2 Spalding United
Spalding United
 
1st - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
4-2 Spalding United
Spalding United
 
8th NCELP Ilkeston Town
Ilkeston Town
2-1 Arnold
Arnold
 
8th - NCEL Premier Division
Ilkeston Town
Ilkeston Town
2-1 Arnold
Arnold
 
15th NSC1 Arnold
Arnold
2-3 Southwell City
Southwell City
 
15th - Notts Senior Cup First Round
Arnold
Arnold
2-3 Southwell City
Southwell City
 
22nd FAT1Q Oldbury United
Oldbury Utd
0-3 Arnold
Arnold
 
22nd - FA Trophy First Round Qualifying
Oldbury United
Oldbury Utd
0-3 Arnold
Arnold
 
29th NCELP Arnold
Arnold
1-0 Mexborough Town
Mexborough Town
 
29th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-0 Mexborough Town
Mexborough Town
 
November
November
5th NCELP Heanor Town
Heanor Town
0-4 Arnold
Arnold
 
5th - NCEL Premier Division
Heanor Town
Heanor Town
0-4 Arnold
Arnold
 
12th NCELP Arnold
Arnold
1-2 Guiseley
Guiseley
 
12th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-2 Guiseley
Guiseley
 
19th NCELP Emley
Emley
1-0 Arnold
Arnold
 
19th - NCEL Premier Division
Emley
Emley
1-0 Arnold
Arnold
 
26th FAT2Q Arnold
Arnold
2-0 Oswestry Town
Oswestry Tn
 
26th - FA Trophy Second Round Qualifying
Arnold
Arnold
2-0 Oswestry Town
Oswestry Tn
 
December
December
3rd NCELP Arnold
Arnold
4-0 Sutton Town
Sutton Town
 
3rd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
4-0 Sutton Town
Sutton Town
 
10th NCELP Appleby Frodingham
App Frodingham
1-1 Arnold
Arnold
 
10th - NCEL Premier Division
Appleby Frodingham
App Frodingham
1-1 Arnold
Arnold
 
17th FAT3Q Arnold
Arnold
1-0 Burton Albion
Burton Albion
 
17th - FA Trophy Third Round Qualifying
Arnold
Arnold
1-0 Burton Albion
Burton Albion
 
24th NCELP Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
2-4 Arnold
Arnold
 
24th - NCEL Premier Division
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
2-4 Arnold
Arnold
 
31st NCELP Arnold
Arnold
3-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
31st - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
January
January
7th NCELP Alfreton Town
Alfreton Town
4-2 Arnold
Arnold
 
7th - NCEL Premier Division
Alfreton Town
Alfreton Town
4-2 Arnold
Arnold
 
14th FAT1 Arnold
Arnold
0-1 Barrow
Barrow
 
14th - FA Trophy First Round
Arnold
Arnold
0-1 Barrow
Barrow
 
21st NCELP Boston Town
Boston Town
0-4 Arnold
Arnold
 
21st - NCEL Premier Division
Boston Town
Boston Town
0-4 Arnold
Arnold
 
February
February
4th NCELP Spalding United
Spalding United
3-2 Arnold
Arnold
 
4th - NCEL Premier Division
Spalding United
Spalding United
3-2 Arnold
Arnold
 
7th LC3 Sutton Town
Sutton Town
2-5 Arnold
Arnold
 
7th - NCEL League Cup Third Round
Sutton Town
Sutton Town
2-5 Arnold
Arnold
 
11th NCELP Arnold
Arnold
3-2 Guisborough Town
Guisborough Town
 
11th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-2 Guisborough Town
Guisborough Town
 
18th NCELP Winterton Rangers
Winterton Rangers
0-3 Arnold
Arnold
 
18th - NCEL Premier Division
Winterton Rangers
Winterton Rangers
0-3 Arnold
Arnold
 
21st LC4 Arnold
Arnold
1-3 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
21st - NCEL League Cup Fourth Round
Arnold
Arnold
1-3 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
25th NCELP Arnold
Arnold
3-0 Boston Town
Boston Town
 
25th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Boston Town
Boston Town
 
28th NCELP Arnold
Arnold
3-2 Winterton Rangers
Winterton Rangers
 
28th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-2 Winterton Rangers
Winterton Rangers
 
March
March
3rd NCELP Mexborough Town
Mexborough Town
0-7 Arnold
Arnold
 
3rd - NCEL Premier Division
Mexborough Town
Mexborough Town
0-7 Arnold
Arnold
 
6th NCELP Eastwood Town
Eastwood Town
3-2 Arnold
Arnold
 
6th - NCEL Premier Division
Eastwood Town
Eastwood Town
3-2 Arnold
Arnold
 
10th NCELP Arnold
Arnold
0-2 Heanor Town
Heanor Town
 
10th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
0-2 Heanor Town
Heanor Town
 
13th NCELP Arnold
Arnold
3-0 Belper Town
Belper Town
 
13th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Belper Town
Belper Town
 
17th NCELP Guiseley
Guiseley
1-0 Arnold
Arnold
 
17th - NCEL Premier Division
Guiseley
Guiseley
1-0 Arnold
Arnold
 
27th NCELP Arnold
Arnold
2-1 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
27th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
2-1 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
April
April
2nd NCELP Arnold
Arnold
1-0 Emley
Emley
 
2nd - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-0 Emley
Emley
 
7th NCELP Sutton Town
Sutton Town
0-2 Arnold
Arnold
 
7th - NCEL Premier Division
Sutton Town
Sutton Town
0-2 Arnold
Arnold
 
14th NCELP Arnold
Arnold
1-1 Alfreton Town
Alfreton Town
 
14th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-1 Alfreton Town
Alfreton Town
 
17th NCELP Arnold
Arnold
6-3 Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
 
17th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
6-3 Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
 
21st NCELP Arnold
Arnold
1-1 Appleby Frodingham
App Frodingham
 
21st - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
1-1 Appleby Frodingham
App Frodingham
 
28th NCELP Arnold
Arnold
3-0 Thackley
Thackley
 
28th - NCEL Premier Division
Arnold
Arnold
3-0 Thackley
Thackley
 
May
May
1st NCELP Belper Town
Belper Town
0-1 Arnold
Arnold
 
1st - NCEL Premier Division
Belper Town
Belper Town
0-1 Arnold
Arnold
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Spalding United 34 48 33
2 Arnold 34 47 45
3 Emley 34 47 27
4 Alfreton Town 34 42 24
5 Eastwood Town 34 41 26
6 Ilkeston Town 34 39 11
7 Guiseley 34 39 6
8 Guisborough Town 34 38 4
9 Thackley 34 34 7
10 Winterton Rangers 34 33 6
11 Belper Town 34 32 1
12 Boston Town 34 32 -11
13 Sutton Town 34 27 -27
14 Appleby Frodingham 34 25 -24
15 Mexborough Town 34 24 -34
16 Bridlington Trinity 34 23 -20
17 Heanor Town 34 23 -37
18 Bentley Victoria Welfare 34 18 -37
NCEL Division One (North) P Pts +/-
P Pontefract Collieries 26 39 19
2 Rowntree Mackintosh 26 34 16
3 Farsley Celtic 26 30 18
4 Bradley Rangers 26 30 -1
5 Ossett Albion 26 29 14
6 Garforth Miners 26 28 12
7 Harrogate Town 26 28 12
8 Scarborough Res 26 25 -1
9 North Ferriby United 26 24 -2
10 York Railway Institute 26 24 -10
11 Bridlington Town 26 23 -20
12 Hatfield Main 26 19 -7
13 Liversedge 26 17 -24
14 Ossett Town 26 14 -26
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Borrowash Victoria 26 39 37
P Denaby United 26 36 30
3 Woolley Miners Welfare 26 34 28
4 Lincoln United 26 30 10
5 Sheffield 26 30 6
6 Maltby Miners Welfare 26 29 7
7 BSC Parkgate 26 27 0
8 Staveley 26 25 7
9 Hallam 26 23 -11
10 Frecheville CA 26 22 -15
11 Arnold Kingswell 26 21 -14
12 Long Eaton United 26 21 -15
13 Norton Woodseats 26 14 -36
14 Harworth Colliery Institute 26 13 -34
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
P Harrogate Railway Athletic 26 44 49
P Armthorpe Welfare 26 39 22
P Yorkshire Amateur 26 35 21
P Selby Town 26 31 18
P Phoenix Park (BFD) 26 31 13
P Pickering Town 26 28 2
P Fryston Colliery Welfare 26 26 7
P Thorne Colliery 26 26 2
P Grimethorpe Miners Welfare 26 25 -1
P Hall Road Rangers 26 18 -21
P Collingham 26 16 -21
P Pilkington Recreation 26 15 -22
P Tadcaster Albion 26 15 -33
14 Brook Sports 26 15 -36
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
P Retford Town 24 39 41
P Kimberley Town 24 36 18
P Graham Street Prims 24 33 21
P Brigg Town 24 32 14
P Oakham United 24 27 16
P Yorkshire Main 24 27 7
P Worsbrough Bridge Miners Welfare 24 27 5
P Wombwell Sports Association 24 20 -9
P Blidworth Welfare 24 19 -20
P Kiveton Park 24 18 -10
P Stocksbridge Works 24 17 -4
12 Retford Rail 24 14 -26
13 Sutton Trinity 24 3 -53
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Emley Res 30 45 53
2 Thackley Res 30 45 43
3 Farsley Celtic Res 30 41 25
4 Garforth Miners Res 30 40 26
5 Guiseley Res 30 36 22
6 Yorkshire Amateur Res 30 36 12
7 Harrogate Town Res 30 35 14
8 Fryston Colliery Welfare Res 30 33 3
9 Ossett Albion Res 30 29 8
10 Pontefract Collieries Res 30 29 3
11 Ossett Town Res 30 29 -10
12 Woolley Miners Welfare Res 30 25 -20
13 Harrogate Railway Athletic Res 29 17 -21
14 Hall Road Rangers Res 29 16 -30
15 Tadcaster Albion Res 30 12 -72
16 Collingham Res 30 10 -56

Click here for more details