| Matches | Saturday 24th September, 1983

<

>

Matches on

Saturday 24th September, 1983
Derbyshire Divisional Cup South First Round
Rolls Royce Hucknall
Rolls Royce Hucknall
1-4 Graham Street Prims
Graham St Prims
 
Notts Intermediate Cup First Round
Sutton Town Res
Sutton Tn Res
1-2 Retford Rail
Retford Rail
 
NCEL Premier Division
Alfreton Town
Alfreton Town
1-1 Appleby Frodingham
App Frodingham
 
Boston Town
Boston Town
1-1 Heanor Town
Heanor Town
 
Eastwood Town
Eastwood Town
6-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
Guisborough Town
Guisborough Town
4-2 Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
 
Ilkeston Town
Ilkeston Town
2-1 Emley
Emley
 
Mexborough Town
Mexborough Town
1-1 Sutton Town
Sutton Town
 
Spalding United
Spalding United
2-1 Belper Town
Belper Town
 
Thackley
Thackley
2-1 Arnold
Arnold
 
Winterton Rangers
Winterton Rangers
4-0 Guiseley
Guiseley
 
NCEL Division One (North)
Bridlington Town
Bridlington Town
1-2 Scarborough Res
Scarborough Res
 
Farsley Celtic
Farsley Celtic
4-1 Liversedge
Liversedge
 
Garforth Miners
Garforth Town
1-4 Ossett Albion
Ossett Albion
 
Harrogate Town
Harrogate Town
0-2 Bradley Rangers
Bradley Rangers
 
North Ferriby United
North Ferriby United
1-2 Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
 
Ossett Town
Ossett Town
2-3 Pontefract Collieries
Pontefract Colls
 
York Railway Institute
York Railway Institute
2-0 Hatfield Main
Hatfield Main
 
NCEL Division One (South)
Norton Woodseats
Dronfield United
0-4 Woolley Miners Welfare
Woolley MW
 
Frecheville CA
Frecheville CA
1-1 Maltby Miners Welfare
Maltby Main
 
Harworth Colliery Institute
Harworth Colliery
2-0 Lincoln United
Lincoln United
 
Long Eaton United
Long Eaton United
1-1 Denaby United
Denaby United
 
BSC Parkgate
Parkgate
2-4 Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
 
Sheffield
Sheffield
1-1 Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
 
Staveley
Staveley
0-2 Hallam
Hallam
 
NCEL Division Two (North)
Fryston Colliery Welfare
Fryston Coll Welfare
1-2 Armthorpe Welfare
Armthorpe Welfare
 
Grimethorpe Miners Welfare
Grimethorpe MW
1-2 Pickering Town
Pickering Town
 
Phoenix Park (BFD)
Phoenix Park
2-1 Selby Town
Selby Town
 
Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
2-0 Brook Sports
Brook Sports
 
Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
0-1 Collingham
Collingham
 
Thorne Colliery
Thorne Colliery
1-1 Harrogate Railway Athletic
Harrogate RA
 
NCEL Division Two (South)
Blidworth Welfare
Blidworth Welfare
1-3 Retford Town
Retford Town
 
Stocksbridge Works
Stocksbridge Works
1-4 Kiveton Park
Kiveton Park
 
Sutton Trinity
Sutton Trinity
0-3 Oakham United
Oakham United
 
Wombwell Sports Association
Wombwell SA
0-1 Brigg Town
Brigg Town
 
Worsbrough Bridge Miners Welfare
Worsbrough Bridge
3-1 Yorkshire Main
Yorkshire Main
 
NCEL Reserve Division
Collingham Res
Collingham Res
1-3 Ossett Town Res
Ossett Town Res
 
Emley Res
Emley Res
1-0 Farsley Celtic Res
Farsley Celtic Res
 
Guiseley Res
Guiseley Res
2-5 Thackley Res
Thackley Res
 
Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
0-2 Fryston Colliery Welfare Res
Fryston CW Res
 
Ossett Albion Res
Ossett Albion Res
2-2 Harrogate Town Res
Harrogate Town Res
 
Pontefract Collieries Res
Pontefract Colls Res
4-0 Tadcaster Albion Res
Tadcaster Albion Res
 
Woolley Miners Welfare Res
Woolley MW Res
2-2 Hall Road Rangers Res
Hall Road Rgrs Res
 
Yorkshire Amateur Res
Yorkshire Amtr Res
3-1 Garforth Miners Res
Garforth Town Res
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Winterton Rangers 4 7 8
2 Belper Town 5 7 6
3 Spalding United 3 6 8
4 Arnold 4 6 6
5 Guiseley 4 6 1
6 Boston Town 5 6 0
7 Ilkeston Town 4 5 3
8 Emley 4 4 2
9 Appleby Frodingham 4 4 0
10 Thackley 4 4 0
11 Heanor Town 4 4 -2
12 Bridlington Trinity 5 3 -5
13 Sutton Town 5 3 -5
14 Mexborough Town 5 3 -7
15 Eastwood Town 3 2 2
16 Alfreton Town 4 2 -3
17 Guisborough Town 4 2 -4
18 Bentley Victoria Welfare 5 2 -10
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Pontefract Collieries 5 8 4
2 Bridlington Town 5 7 3
3 Scarborough Res 5 7 0
4 Bradley Rangers 3 6 4
5 Ossett Albion 2 4 6
6 Rowntree Mackintosh 3 4 4
7 North Ferriby United 5 4 2
8 Hatfield Main 5 4 -1
9 Farsley Celtic 3 3 2
10 Ossett Town 4 3 -1
11 Harrogate Town 3 2 0
12 York Railway Institute 4 2 -3
13 Liversedge 4 1 -9
14 Garforth Town 5 1 -11
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Sheffield 4 7 8
2 Woolley Miners Welfare 4 6 5
3 Borrowash Victoria 4 6 4
4 Frecheville CA 4 6 2
5 Parkgate 4 5 0
6 Harworth Colliery 4 4 0
7 Arnold Kingswell 4 4 -1
8 Lincoln United 3 3 2
9 Hallam 4 3 0
10 Long Eaton United 3 2 -1
11 Staveley 4 2 -5
12 Denaby United 4 2 -5
13 Maltby Main 4 1 0
14 Dronfield United 4 1 -9
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
1 Armthorpe Welfare 4 7 5
2 Pickering Town 4 6 3
3 Harrogate Railway Athletic 4 6 2
4 Fryston Colliery Welfare 5 6 1
5 Hall Road Rangers 4 5 3
6 Phoenix Park (BFD) 4 4 3
7 Pilkington Recreation 4 4 1
8 Grimethorpe Miners Welfare 4 4 1
9 Yorkshire Amateur 3 4 1
10 Thorne Colliery 5 4 -1
11 Tadcaster Albion 4 2 -4
12 Collingham 4 2 -4
13 Selby Town 3 1 -2
14 Brook Sports 4 1 -9
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
1 Yorkshire Main 4 6 6
2 Retford Town 3 5 4
3 Brigg Town 3 5 4
4 Kimberley Town 3 5 2
5 Oakham United 3 4 4
6 Worsbrough Bridge Athletic 3 4 2
7 Blidworth Welfare 4 4 -3
8 Graham Street Prims 3 3 -2
9 Kiveton Park 3 2 1
10 Wombwell Sports Association 4 2 -1
11 Retford Rail 3 1 -4
12 Sutton Trinity 4 1 -9
13 Stocksbridge Works 2 0 -4
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Emley Res 5 9 12
2 Thackley Res 4 7 11
3 Ossett Town Res 4 7 4
4 Fryston Colliery Welfare Res 4 6 7
5 Yorkshire Amateur Res 3 6 6
6 Farsley Celtic Res 3 4 1
7 Guiseley Res 4 4 0
8 Pontefract Collieries Res 4 4 -1
9 Garforth Town Res 3 3 0
10 Ossett Albion Res 3 3 0
11 Woolley Miners Welfare Res 4 2 -4
12 Harrogate Town Res 4 2 -6
13 Hall Road Rangers Res 3 1 -3
14 Tadcaster Albion Res 3 1 -5
15 Harrogate Railway Athletic Res 5 1 -9
16 Collingham Res 4 0 -13
as at Saturday 24th September, 1983

Click here for more details