| Matches | Saturday 10th September, 1983

<

>

Matches on

Saturday 10th September, 1983
FA Trophy Preliminary Round
Alfreton Town
Alfreton Town
3-0 Eastwood Town
Eastwood Town
 
Heanor Town
Heanor Town
1-2 Willenhall Town
 
Sudbury Town
1-1 Spalding United
Spalding United
 
NCEL Premier Division
Boston Town
Boston Town
0-2 Sutton Town
Sutton Town
 
Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
3-0 Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
 
Guisborough Town
Guisborough Town
1-4 Arnold
Arnold
 
Thackley
Thackley
3-2 Emley
Emley
 
Winterton Rangers
Winterton Rangers
3-2 Mexborough Town
Mexborough Town
 
NCEL Division One (North)
Farsley Celtic
Farsley Celtic
0-1 Pontefract Collieries
Pontefract Collieries
 
Garforth Miners
Garforth Town
0-1 Bradley Rangers
Bradley Rangers
 
Harrogate Town
Harrogate Town
4-1 Hatfield Main
Hatfield Main
 
North Ferriby United
North Ferriby United
3-0 Liversedge
Liversedge
 
Ossett Town
Ossett Town
1-1 Scarborough Res
Scarborough Res
 
NCEL Division One (South)
Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
1-3 Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
 
Denaby United
Denaby United
1-1 Lincoln United
Lincoln United
 
Norton Woodseats
Dronfield United
0-2 Maltby Miners Welfare
Maltby Main
 
Harworth Colliery Institute
Harworth CI
1-2 Woolley Miners Welfare
Woolley MW
 
Long Eaton United
Long Eaton United
1-2 Sheffield
Sheffield
 
BSC Parkgate
Parkgate
1-0 Hallam
Hallam
 
Staveley
Staveley
1-2 Frecheville CA
Frecheville CA
 
NCEL Division Two (North)
Fryston Colliery Welfare
Fryston Coll Welfare
1-1 Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
 
Grimethorpe Miners Welfare
Grimethorpe MW
2-0 Collingham
Collingham
 
Hall Road Rangers
Hall Road Rangers
2-2 Selby Town
Selby Town
 
Phoenix Park (BFD)
Phoenix Park
1-2 Pickering Town
Pickering Town
 
Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
2-3 Harrogate Railway Athletic
Harrogate Railway Ath
 
Thorne Colliery
Thorne Colliery
1-2 Armthorpe Welfare
Armthorpe Welfare
 
Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
0-0 Brook Sports
Brook Sports
 
NCEL Division Two (South)
Graham Street Prims
Graham St Prims
1-1 Brigg Town
Brigg Town
 
Retford Town
Retford Town
4-2 Oakham United
Oakham United
 
Stocksbridge Works
Stocksbridge Works
1-2 Kimberley Town
Kimberley Town
 
Sutton Trinity
Sutton Trinity
2-2 Retford Rail
Retford Rail
 
Wombwell Sports Association
Wombwell SA
1-3 Yorkshire Main
Yorkshire Main
 
Worsbrough Bridge Miners Welfare
Worsbrough Bridge
0-1 Blidworth Welfare
Blidworth Welfare
 
NCEL Reserve Division
Collingham Res
Collingham Res
0-6 Thackley Res
Thackley Res
 
Emley Res
Emley Res
0-0 Garforth Miners Res
Garforth Town Res
 
Guiseley Res
Guiseley Res
1-0 Harrogate Town Res
Harrogate Town Res
 
Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
1-2 Farsley Celtic Res
Farsley Celtic Res
 
Pontefract Collieries Res
Pontefract Colls Res
2-7 Fryston Colliery Welfare Res
Fryston CW Res
 
Tadcaster Albion Res
Tadcaster Albion Res
1-2 Ossett Town Res
Ossett Town Res
 
Woolley Miners Welfare Res
Woolley MW Res
1-4 Yorkshire Amateur Res
Yorkshire Amtr Res
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Arnold 3 6 7
2 Guiseley 3 6 5
3 Winterton Rangers 3 5 4
4 Spalding United 2 4 7
5 Emley 3 4 3
6 Belper Town 2 4 2
7 Appleby Frodingham 2 3 5
8 Bridlington Trinity 3 3 2
9 Boston Town 3 3 -1
10 Ilkeston Town 2 2 2
11 Thackley 3 2 -1
12 Heanor Town 2 2 -2
13 Sutton Town 4 2 -5
14 Bentley Victoria Welfare 3 2 -7
15 Alfreton Town 2 0 -3
16 Eastwood Town 2 0 -4
17 Guisborough Town 3 0 -6
18 Mexborough Town 3 0 -8
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Scarborough Res 3 5 2
2 North Ferriby United 3 4 4
3 Pontefract Collieries 3 4 1
4 Ossett Town 2 3 2
5 Bridlington Town 2 3 1
6 Harrogate Town 2 2 2
7 Bradley Rangers 1 2 1
8 Hatfield Main 3 2 -2
9 Farsley Celtic 2 1 -1
10 Liversedge 2 1 -3
11 Garforth Town 3 1 -4
12 Ossett Albion 0 0 0
13 Rowntree Mackintosh 1 0 -1
14 York Railway Institute 1 0 -2
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Sheffield 2 4 4
2 Lincoln United 2 3 4
3 Frecheville CA 2 3 1
4 Woolley Miners Welfare 2 3 1
5 Parkgate 2 3 1
6 Harworth Colliery Institute 2 2 2
7 Arnold Kingswell 2 2 -1
8 Borrowash Victoria 2 2 -1
9 Long Eaton United 2 1 -1
10 Hallam 2 1 -1
11 Dronfield United 2 1 -2
12 Denaby United 2 1 -3
13 Maltby Main 2 0 1
14 Staveley 2 0 -5
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
1 Fryston Colliery Welfare 3 5 2
2 Hall Road Rangers 3 4 3
3 Harrogate Railway Athletic 2 4 2
4 Yorkshire Amateur 3 4 1
5 Grimethorpe Miners Welfare 2 3 2
6 Armthorpe Welfare 2 3 1
7 Pilkington Recreation 2 2 1
8 Tadcaster Albion 2 2 0
9 Pickering Town 2 2 0
10 Selby Town 2 1 -1
11 Thorne Colliery 3 1 -2
12 Brook Sports 2 1 -3
13 Phoenix Park (BFD) 2 0 -2
14 Collingham 2 0 -4
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
1 Yorkshire Main 2 4 5
2 Kimberley Town 2 4 2
3 Blidworth Welfare 2 4 2
4 Graham Street Prims 2 3 1
5 Retford Town 1 2 2
6 Brigg Town 1 1 0
7 Retford Rail 2 1 -1
8 Sutton Trinity 2 1 -3
9 Stocksbridge Works 1 0 -1
10 Kiveton Park 1 0 -1
11 Worsbrough Bridge Athletic 1 0 -1
12 Oakham United 1 0 -2
13 Wombwell Sports Association 2 0 -3
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Yorkshire Amateur Res 2 4 4
2 Farsley Celtic Res 2 4 2
3 Ossett Town Res 2 4 2
4 Thackley Res 2 3 6
5 Fryston Colliery Welfare Res 2 3 5
6 Garforth Town Res 2 3 2
7 Emley Res 2 3 2
8 Guiseley Res 2 2 -1
9 Harrogate Railway Athletic Res 2 1 -1
10 Tadcaster Albion Res 2 1 -1
11 Harrogate Town Res 2 1 -1
12 Pontefract Collieries Res 2 1 -5
13 Ossett Albion Res 1 0 -1
14 Hall Road Rangers Res 1 0 -2
15 Woolley Miners Welfare Res 2 0 -4
16 Collingham Res 2 0 -7
as at Saturday 10th September, 1983

Click here for more details