| Matches | Saturday 17th September, 1983

<

>

Matches on

Saturday 17th September, 1983
FA Cup First Round Qualifying
Arnold
Arnold
1-2 Bilston
Bilston
 
Bishop Auckland
Bishop Auckland
2-2 Thackley
Thackley
 
Brandon United
Brandon Utd
0-0 Guisborough Town
Guisborough Town
 
Farsley Celtic
Farsley Celtic
1-4 Horwich RMI
Horwich RMI
 
Gainsborough Trinity
Gainsborough Trin
6-0 Ilkeston Town
Ilkeston Town
 
Harrogate Town
Harrogate Town
2-4 Whitby Town
Whitby Town
 
Long Eaton United
Long Eaton United
1-1 Lye Town
Lye Tn
 
Marine
Marine
3-2 Heanor Town
Heanor Town
 
Morecambe
Morecambe
1-0 Guiseley
Guiseley
 
Nantwich Town
Nantwich Tn
1-1 Emley
Emley
 
Sutton Coldfield Town
Sutton Coldfield Tn
2-1 Spalding United
Spalding United
 
Sutton Town
Sutton Town
0-2 Bridgnorth Town
Bridgnorth Tn
 
Winterton Rangers
Winterton Rangers
0-3 Eastwood Town
Eastwood Town
 
Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
4-1 Spennymoor United
Spennymoor Utd
 
NCEL Premier Division
Appleby Frodingham
App Frodingham
0-5 Belper Town
Belper Town
 
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
0-1 Mexborough Town
Mexborough Town
 
Boston Town
Boston Town
1-0 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
NCEL Division One (North)
Bradley Rangers
Bradley Rangers
1-0 North Ferriby United
North Ferriby United
 
Bridlington Town
Bridlington Town
3-1 Ossett Town
Ossett Town
 
Hatfield Main
Hatfield Main
3-0 Liversedge
Liversedge
 
Pontefract Collieries
Pontefract Colls
2-0 York Railway Institute
York Railway Institute
 
Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
5-1 Garforth Miners
Garforth Town
 
Scarborough Res
Scarborough Res
1-4 Ossett Albion
Ossett Albion
 
NCEL Division One (South)
Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
5-2 Norton Woodseats
Dronfield United
 
Denaby United
Denaby United
1-3 Staveley
Staveley
 
Hallam
Hallam
1-2 Frecheville CA
Frecheville CA
 
Maltby Miners Welfare
Maltby Main
1-2 BSC Parkgate
Parkgate
 
Sheffield
Sheffield
4-0 Harworth Colliery Institute
Harworth Colliery
 
Woolley Miners Welfare
Woolley MW
1-1 Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
 
NCEL Division Two (North)
Armthorpe Welfare
Armthorpe Welfare
3-0 Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
 
Brook Sports
Brook Sports
1-5 Phoenix Park (BFD)
Phoenix Park
 
Collingham
Collingham
1-2 Thorne Colliery
Thorne Colliery
 
Hall Road Rangers
Hall Road Rangers
1-1 Fryston Colliery Welfare
Fryston Coll Welfare
 
Harrogate Railway Athletic
Harrogate RA
2-2 Grimethorpe Miners Welfare
Grimethorpe MW
 
Pickering Town
Pickering Town
3-1 Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
 
NCEL Division Two (South)
Brigg Town
Brigg Town
3-0 Sutton Trinity
Sutton Trinity
 
Kimberley Town
Kimberley Town
0-0 Retford Town
Retford Town
 
Kiveton Park
Kiveton Park
1-2 Worsbrough Bridge Miners Welfare
Worsbrough Bridge
 
Oakham United
Oakham United
3-0 Graham Street Prims
Graham St Prims
 
Retford Rail
Retford Rail
0-3 Wombwell Sports Association
Wombwell SA
 
Yorkshire Main
Yorkshire Main
3-0 Blidworth Welfare
Blidworth Welfare
 
NCEL Reserve Division
Emley Res
Emley Res
6-1 Harrogate Town Res
Harrogate Town Res
 
Fryston Colliery Welfare Res
Fryston CW Res
1-1 Woolley Miners Welfare Res
Woolley MW Res
 
Ossett Albion Res
Ossett Albion Res
1-0 Hall Road Rangers Res
Hall Road Rgrs Res
 
Ossett Town Res
Ossett Town Res
1-1 Pontefract Collieries Res
Pontefract Colls Res
 
Thackley Res
Thackley Res
2-0 Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Belper Town 4 7 7
2 Arnold 3 6 7
3 Guiseley 3 6 5
4 Winterton Rangers 3 5 4
5 Boston Town 4 5 0
6 Spalding United 2 4 7
7 Emley 3 4 3
8 Ilkeston Town 3 3 2
9 Bridlington Trinity 4 3 1
10 Appleby Frodingham 3 3 0
11 Heanor Town 3 3 -2
12 Thackley 3 2 -1
13 Sutton Town 4 2 -5
14 Mexborough Town 4 2 -7
15 Bentley Victoria Welfare 4 2 -8
16 Alfreton Town 3 1 -3
17 Eastwood Town 2 0 -4
18 Guisborough Town 3 0 -6
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Bridlington Town 4 7 4
2 Pontefract Collieries 4 6 3
3 Scarborough Res 4 5 -1
4 North Ferriby United 4 4 3
5 Bradley Rangers 2 4 2
6 Hatfield Main 4 4 1
7 Ossett Town 3 3 0
8 Rowntree Mackintosh 2 2 3
9 Ossett Albion 1 2 3
10 Harrogate Town 2 2 2
11 Farsley Celtic 2 1 -1
12 Liversedge 3 1 -6
13 Garforth Town 4 1 -8
14 York Railway Institute 3 0 -5
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Sheffield 3 6 8
2 Frecheville CA 3 5 2
3 Parkgate 3 5 2
4 Borrowash Victoria 3 4 2
5 Woolley Miners Welfare 3 4 1
6 Lincoln United 2 3 4
7 Arnold Kingswell 3 3 -1
8 Harworth Colliery 3 2 -2
9 Staveley 3 2 -3
10 Long Eaton United 2 1 -1
11 Hallam 3 1 -2
12 Denaby United 3 1 -5
13 Dronfield United 3 1 -5
14 Maltby Main 3 0 0
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
1 Fryston Colliery Welfare 4 6 2
2 Armthorpe Welfare 3 5 4
3 Hall Road Rangers 4 5 3
4 Harrogate Railway Athletic 3 5 2
5 Pickering Town 3 4 2
6 Grimethorpe Miners Welfare 3 4 2
7 Yorkshire Amateur 3 4 1
8 Thorne Colliery 4 3 -1
9 Phoenix Park (BFD) 3 2 2
10 Pilkington Recreation 3 2 -1
11 Tadcaster Albion 3 2 -3
12 Selby Town 2 1 -1
13 Brook Sports 3 1 -7
14 Collingham 3 0 -5
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
1 Yorkshire Main 3 6 8
2 Kimberley Town 3 5 2
3 Blidworth Welfare 3 4 -1
4 Brigg Town 2 3 3
5 Retford Town 2 3 2
6 Graham Street Prims 3 3 -2
7 Oakham United 2 2 1
8 Wombwell Sports Association 3 2 0
9 Worsbrough Bridge Athletic 2 2 0
10 Retford Rail 3 1 -4
11 Sutton Trinity 3 1 -6
12 Stocksbridge Works 1 0 -1
13 Kiveton Park 2 0 -2
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Emley Res 4 7 11
2 Thackley Res 3 5 8
3 Ossett Town Res 3 5 2
4 Fryston Colliery Welfare Res 3 4 5
5 Yorkshire Amateur Res 2 4 4
6 Guiseley Res 3 4 3
7 Farsley Celtic Res 2 4 2
8 Garforth Town Res 2 3 2
9 Ossett Albion Res 2 2 0
10 Pontefract Collieries Res 3 2 -5
11 Tadcaster Albion Res 2 1 -1
12 Woolley Miners Welfare Res 3 1 -4
13 Harrogate Town Res 3 1 -6
14 Harrogate Railway Athletic Res 4 1 -7
15 Hall Road Rangers Res 2 0 -3
16 Collingham Res 3 0 -11
as at Saturday 17th September, 1983

Click here for more details