| Matches | Saturday 16th October, 1982

<

>

Matches on

Saturday 16th October, 1982
FA Cup Third Round Qualifying
Eastwood Town
Eastwood Town
2-2 Telford United
 
Shepshed Charterhouse
Shepshed Chthouse
3-0 Gainsborough Trinity
 
FA Vase Preliminary Round Replay
Arnold Kingswell
Arnold Kingswell
3-1 Eastwood Hanley
 
Grimethorpe Miners Welfare
Grimethorpe MW
3-0 Rylands
 
Notts Senior Cup First Round
Arnold
Arnold
4-2 John Player Athletic
 
Kimberley Town
Kimberley Town
0-1 City & Sherwood Hospitals
 
Oakham United
Oakham United
2-3 Rainworth Miners Welfare
Rainworth Miners Welf
 
Ruddington
4-2 Blidworth Welfare
Blidworth Welfare
 
Sutton Town
Sutton Town
4-0 Rolls Royce Hucknall
Rolls Royce Hucknall
 
Sutton Trinity
Sutton Trinity
2-1 Clipstone
Clipstone
 
Derbyshire Divisional Cup North Second Round
Wirksworth Ivanhoe
2-7 Staveley
Staveley
 
Derbyshire Divisional Cup South Second Round
International Combustion
1-1 Graham Street Prims
Graham St Prims
 
NCEL Premier Division
Belper Town
Belper Town
10-0 Boston Town
Boston Town
 
Bentley Victoria Welfare
Bentley Victoria Welf
2-3 Bridlington Trinity
Bridlington Trinity
 
Emley
Emley
4-0 Thackley
Thackley
 
Guisborough Town
Guisborough Town
0-0 Winterton Rangers
Winterton Rangers
 
Guiseley
Guiseley
1-1 Spalding United
Spalding United
 
Heanor Town
Heanor Town
2-2 Appleby Frodingham
Appleby Frodingham
 
Ilkeston Town
Ilkeston Town
3-0 Alfreton Town
Alfreton Town
 
Mexborough Town
Mexborough Town
1-4 Skegness Town
Skegness Town
 
NCEL Division One (North)
Bradley Rangers
Bradley Rangers
2-3 Leeds Ashley Road
Leeds Ashley Road
 
Bridlington Town
Bridlington Town
4-2 Ossett Albion
Ossett Albion
 
Garforth Miners
Garforth Town
0-0 Harrogate Town
Harrogate Town
 
Hall Road Rangers
Hall Road Rangers
0-3 Hatfield Main
Hatfield Main
 
Ossett Town
Ossett Town
2-2 Farsley Celtic
Farsley Celtic
 
Scarborough Res
Scarborough Res
3-0 North Ferriby United
North Ferriby United
 
York Railway Institute
York Railway Institute
3-3 Liversedge
Liversedge
 
NCEL Division One (South)
Denaby United
Denaby United
2-2 BSC Parkgate
Parkgate
 
Frecheville CA
Frecheville CA
0-1 Norton Woodseats
Dronfield United
 
Lincoln United
Lincoln United
2-1 Long Eaton United
Long Eaton United
 
Maltby Miners Welfare
Maltby Main
0-1 Hallam
Hallam
 
Sheffield
Sheffield
4-2 Brigg Town
Brigg Town
 
NCEL Division Two (North)
Phoenix Park (BFD)
Phoenix Park
1-0 Yorkshire Amateur
Yorkshire Amateur
 
Pickering Town
Pickering Town
2-0 Thorne Colliery
Thorne Colliery
 
Pilkington Recreation
Pilkington Recreation
1-0 Brook Sports
Brook Sports
 
Pontefract Collieries
Pontefract Collieries
3-0 Harrogate Railway Athletic
Harrogate Railway Ath
 
Rowntree Mackintosh
Rowntree Mackintosh
5-1 Fryston Colliery Welfare
Fryston Coll Welfare
 
Tadcaster Albion
Tadcaster Albion
5-1 Collingham
Collingham
 
NCEL Division Two (South)
Creswell Colliery
Creswell Colliery
1-2 Worsbrough Bridge Miners Welfare
Worsbrough Bridge
 
Kiveton Park
Kiveton Park
0-1 Stocksbridge Works
Stocksbridge Works
 
Long Eaton Grange
Long Eaton Grange
2-1 Wombwell Sports Association
Wombwell SA
 
Woolley Miners Welfare
Woolley MW
2-1 Borrowash Victoria
Borrowash Victoria
 
NCEL Reserve Division
Fryston Colliery Welfare Res
Fryston CW Res
1-0 Leeds Ashley Road Res
Leeds Ash Rd Res
 
Harrogate Railway Athletic Res
Harrogate RA Res
1-1 Ossett Town Res
Ossett Town Res
 
Harrogate Town Res
Harrogate Town Res
3-0 Hall Road Rangers Res
Hall Road Rgrs Res
 
Ossett Albion Res
Ossett Albion Res
2-1 Tadcaster Albion Res
Tadcaster Albion Res
 
Thackley Res
Thackley Res
0-2 Guiseley Res
Guiseley Res
 

Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
1 Guiseley 9 12 12
2 Belper Town 7 11 15
3 Eastwood Town 7 11 11
4 Arnold 7 10 6
5 Thackley 8 10 1
6 Emley 7 9 6
7 Winterton Rangers 7 9 4
8 Shepshed Charterhouse 5 8 16
9 Appleby Frodingham 7 8 6
10 Spalding United 7 8 1
11 Boston Town 8 8 -10
12 Alfreton Town 7 7 0
13 Guisborough Town 8 6 -2
14 Ilkeston Town 7 6 -5
15 Heanor Town 7 6 -8
16 Sutton Town 5 5 2
17 Skegness Town 7 5 -7
18 Bridlington Trinity 6 3 -10
19 Bentley Victoria Welfare 8 0 -18
20 Mexborough Town 8 0 -20
NCEL Division One (North) P Pts +/-
1 Scarborough Res 8 13 12
2 Ossett Town 8 12 10
3 Garforth Town 7 10 6
4 Liversedge 8 9 5
5 Ossett Albion 7 8 2
6 Harrogate Town 4 6 3
7 Bradley Rangers 7 6 1
8 Farsley Celtic 6 6 0
9 Bridlington Town 9 6 -6
10 Leeds Ashley Road 8 6 -6
11 North Ferriby United 5 5 -1
12 Hatfield Main 7 4 -10
13 Hall Road Rangers 7 4 -11
14 York Railway Institute 7 3 -5
NCEL Division One (South) P Pts +/-
1 Lincoln United 7 12 12
2 Denaby United 6 10 10
3 Arnold Kingswell 6 8 6
4 Parkgate 8 8 5
5 Sheffield 7 8 5
6 Frecheville CA 8 8 -3
7 Staveley 7 7 -4
8 Maltby Main 8 7 -5
9 Harworth Colliery Institute 7 6 4
10 Dronfield United 7 6 -3
11 Kimberley Town 6 6 -5
12 Hallam 6 5 -6
13 Brigg Town 4 1 -7
14 Long Eaton United 5 0 -9
NCEL Division Two (North) P Pts +/-
1 Rowntree Mackintosh 8 14 25
2 Pontefract Collieries 8 12 7
3 Phoenix Park (BFD) 8 11 6
4 Tadcaster Albion 7 10 10
5 Pilkington Recreation 7 8 1
6 Collingham 7 8 0
7 Pickering Town 7 7 -3
8 Brook Sports 8 7 -12
9 Yorkshire Amateur 6 6 8
10 Grimethorpe Miners Welfare 6 6 2
11 Fryston Colliery Welfare 7 6 -2
12 Selby Town 7 5 -5
13 Thorne Colliery 8 2 -27
14 Harrogate Railway Athletic 8 0 -10
NCEL Division Two (South) P Pts +/-
1 Borrowash Victoria 8 12 12
2 Graham Street Prims 6 11 15
3 Woolley Miners Welfare 7 11 9
4 Worsbrough Bridge Athletic 8 11 0
5 Long Eaton Grange 7 9 1
6 Stocksbridge Works 7 7 1
7 Oakham United 6 6 -3
8 Blidworth Welfare 7 6 -5
9 Kiveton Park 7 5 1
10 Creswell Colliery 8 5 -3
11 Wombwell Sports Association 7 4 -3
12 Sutton Trinity 6 3 -5
13 Rolls Royce Hucknall 5 3 -9
14 Retford Rail 7 3 -11
NCEL Reserve Division P Pts +/-
1 Garforth Town Res 7 12 10
2 Emley Res 6 11 15
3 Guiseley Res 9 10 5
4 Harrogate Town Res 8 9 6
5 Woolley Miners Welfare Res 7 9 4
6 Hall Road Rangers Res 8 8 6
7 Thackley Res 7 8 3
8 Ossett Albion Res 6 8 2
9 Harrogate Railway Athletic Res 9 7 -13
10 Farsley Celtic Res 7 6 1
11 Pontefract Collieries Res 7 6 -2
12 Leeds Ashley Road Res 7 6 -2
13 Collingham Res 8 6 -3
14 Ossett Town Res 8 6 -5
15 Yorkshire Amateur Res 3 4 0
16 Tadcaster Albion Res 8 3 -11
17 Fryston Colliery Welfare Res 7 3 -16
as at Saturday 16th October, 1982

Click here for more details