| News | Fixture News | Season 2018/19 | Toolstation NCEL pre-season fixtures

Fixture News for

Toolstation NCEL pre-season fixtures

14th June, 2019

Here is a list of the pre-season fixtures taking place this summer involving Toolstation Northern Counties East Football League sides.

Matches in bold are the latest additions or amendments.

If you know of any friendlies that are not listed then please let us know by emailing webmaster@ncel.org.uk.

Please note, friendlies cannot take place before 1st July, 2019.

This list of pre-season friendlies is no longer being maintained. For the latest version, click here.

TUESDAY 2ND JULY, 2019
Barton Town v Pickering Town, 7:30pm
Bridlington Town v Chalk Lane, 7:15pm (at St. Mary's College, Hull)

THURSDAY 4TH JULY, 2019
Epworth v Winterton Rangers, 7pm
Yorkshire Amateur v Kirk Deighton, 7:45pm

FRIDAY 5TH JULY, 2019
Huntington Rovers v Garforth Town, 7pm


SATURDAY 6TH JULY, 2019
AFC Bentley v Staveley Miners Welfare, 3pm
Barton Town v North Ferriby, 3pm
Bridlington Town v Worksop Town, 2pm
Hemsworth Miners Welfare v Bradford (Park Avenue), 3pm
Parkgate v Rotherham United, 1pm
Brigg Town v Scunthorpe United Academy, 1pm
Selby Town v Hull City XI, 3pm
Silsden AFC v Avro, 3pm
Steeton v Thackley, 3pm
Whitkirk Wanderers v Nostell Miners Welfare, 3pm
Yorkshire Amateur v Cameroon Community, 3pm

TUESDAY 9TH JULY, 2019
Appleby Frodingham v Winterton Rangers, 7:30pm
Barton Town v Scunthorpe United XI, 7:30pm
Bridlington Town v Tadcaster Albion, 7:30pm
Harrogate Town v Knaresborough Town, 7:30pm
Hemsworth Miners Welfare v Nostell Miners Welfare, 7:45pm
Hessle Rangers v Hall Road Rangers, 7:30pm (at Wolfreton School 4G)
Parkgate v Ecclesfield Red Rose, 7pm
Penistone Church v Sheffield, 7:45pm
Rossington Main v Doncaster Rovers, 7pm
Shelley v Garforth Town, 7:45pm

WEDNESDAY 10TH JULY, 2019
Hucknall Town v Staveley Miners Welfare, 7:45pm
Sheffield United Futures v Maltby Main, 7pm (at Sheffield United FC Academy Pitches)
Silsden AFC v Ossett United, 7:45pm
Campion v Thackley, 7:45pm

THURSDAY 11TH JULY, 2019
Beverley Town v Bridlington Town, 7:30pm (at Longcroft School, Beverley)

FRIDAY 12TH JULY, 2019
Athersley Recreation v Barnsley XI, 6:30pm
Emley AFC v Hemsworth Miners Welfare, 7:45pm
Worsbrough Bridge Athletic v Penistone Church, 7:45pm
Winterton Rangers v Barton Town, 7:30pm

SATURDAY 13TH JULY, 2019
Armthorpe Welfare v Belper Town, 1pm
Birtley Town v Liversedge, 3pm
Bridlington Town v North Ferriby, 3pm
Eccleshill United v Harrogate Railway Athletic, 3pm
Grimsby Borough v Lincoln United, 3pm
Hykeham Town v Brigg Town, 3pm
Ilkley Town v Garforth Town, 1:30pm (venue tbc)
Knaresborough Town v Nostell Miners Welfare, 3pm
North Ferriby Reserves v Hall Road Rangers, 2pm (at South Hunsley 3G)
Rossington Main v AFC Bentley, 3pm
Selby Town v Worksop Town, 3pm
Silsden AFC v Hyde United, 3pm
Staveley Miners Welfare v Chesterfield, 3pm
Swallownest v Maltby Main, 3pm (Chris Lill Memorial Day)
Yorkshire Amateur v Hunslet, 3pm

MONDAY 15TH JULY, 2019
Sherwood Colliery v Staveley Miners Welfare, 7:45pm

TUESDAY 16TH JULY, 2019
Eccleshill United v Bradford City, 7:30pm
Glasshoughton Welfare v Yorkshire Amateur, 7:45pm
Hall Road Rangers v Goole AFC, 7:45pm
Nostell Miners Welfare v Barnsley XI, 7:45pm
Ossett United v Hemsworth Miners Welfare, 7:45pm (Steve Kelly Memorial Trophy)
Parkgate v Rotherham United U18s, 7:15pm
Pontefract Collieries v Liversedge, 7:45pm
Scarborough Athletic v Bridlington Town, 7:45pm (David Holland Memorial Trophy)
Winterton Rangers v Cleethorpes Town, 7pm

WEDNESDAY 17TH JULY, 2019
Armthorpe Welfare v Maltby Main, 7:45pm
Brigg Town v Grimsby Borough, 7pm
Northallerton Town v Garforth Town, 7:30pm
Penistone Church v Selston, 7:45pm
Pickering Town v Knaresborough Town, 7:45pm
Thackley v Emley AFC, 7:45pm

THURSDAY 18TH JULY, 2019
Yorkshire Amateur v Guiseley, 7:45pm

FRIDAY 19TH JULY, 2019
Athersley Recreation v North Gawber Colliery, 7pm
Garforth Town v Harrogate Railway Athletic, 7:45pm
Goole AFC v Winterton Rangers, 7:30pm
Nelson v Silsden AFC, 7:45pm
Parkgate v Sheffield United Development Squad, 7:45pm
Penistone Church v Barnsley, 6:30pm
Staveley Miners Welfare v Matabeleland, 7:45pm

SATURDAY 20TH JULY, 2019
Barton Town v Cleethorpes Town, 3pm
Bitton v Bridlington Town, 3pm (Toolstation Cup, at Bridgwater FC)
Brigg Town v Bottesford Town, 3pm
Grimsby Borough v Immingham Town, 3pm
Hall Road Rangers v AFC Mansfield, 3pm
Handsworth Parramore v Worksop Town, 3pm
Harworth Colliery v Armthorpe Welfare, 3pm
Hemsworth Miners Welfare v Atherton Collieries, 2pm
Knaresborough Town v Campion, 3pm
Maltby Main v Hallam, 3pm
Pontefract Collieries v Selby Town, 3pm
Runcorn Town v Liversedge, 3pm

TUESDAY 23RD JULY, 2019
Barton Town v Grimsby Town XI, 7:30pm
Curzon Ashton v Thackley, 7:45pm
Hall Road Rangers v Grimsby Borough, 7:45pm
Harrogate Railway Athletic v Knaresborough Town, 7:30pm
Hemsworth Miners Welfare v Barnsley, 7pm
Ilkley Town v Silsden AFC, 7:45pm
North Gawber Colliery v Liversedge, 7:30pm
Nostell Miners Welfare v Stocksbridge Park Steels, 7:45pm
Parkgate v Guiseley, 7:30pm
Rossington Main v Gainsborough Trinity, 7:45pm
Selby Town v Riccall United, 7:45pm
Shelley v Penistone Church, 7:45pm
Staveley Miners Welfare v Sheffield Wednesday U23s, 7:45pm

WEDNESDAY 24TH JULY, 2019
Dodworth Miners Welfare v Maltby Main, 7pm
Grimethorpe LLUK v Armthorpe Welfare, 7:30pm
Swallownest v Worksop Town, 7:45pm

THURSDAY 25TH JULY, 2019
Barrowford Celtic v Silsden AFC, 7:45pm
Harrogate Town v Garforth Town, 7:45pm
Huddersfield Town Elite Development Team v Bridlington Town, 7:30pm (Tigers Cup Semi-Final)

FRIDAY 26TH JULY, 2019
Emley AFC v Penistone Church, 7:45pm
Winterton Rangers v Scunthorpe United, 7:30pm

SATURDAY 27TH JULY, 2019
Athersley Recreation v Beeston St Anthony's, 2pm
Beverley Town v Hall Road Rangers, 3pm (at Hutton Cranswick FC)
Brigg Town v Crowle Town Colts, 3pm
Dunkirk v Staveley Miners Welfare, 3pm
Frickley Athletic v Rossington Main, 3pm
Garforth Town v Nostell Miners Welfare, 3pm
Goole AFC v Selby Town, 3pm
Grimsby Borough v North Ferriby, 3pm
Knaresborough Town v North Shields, 3pm
Liversedge v Stockton Town, 3pm
Maltby Main v Stocksbridge Park Steels, 3pm
Parkgate v Teversal, 1pm
Robin Hood Athletic v Armthorpe Welfare, 3pm
Silsden AFC v Charnock Richard, 3pm
South Kirkby Colliery v Hemsworth Miners Welfare, 3pm
Yorkshire Amateur v Whitley Bay, 3pm

MONDAY 29TH JULY, 2019
North Ferriby v Scunthorpe United U23s, 7pm

TUESDAY 30TH JULY, 2019
Emley AFC v Nostell Miners Welfare, 7:45pm
Liversedge v Steeton, 7:45pm
Ossett United v Selby Town, 7:45pm
Penistone Church v Brighouse Town, 7:45pm
Staveley Miners Welfare v Doncaster Rovers U23s, 7:45pm
Tadcaster Magnets v Armthorpe Welfare, 7:30pm
Yorkshire Amateur v Leeds United Select Youth Team, 7:45pm

SATURDAY 3RD AUGUST, 2019
Toolstation NCEL season begins

Latest Stories by Section

Season 2018/19 News

League

Premier Division

Division One

Other Competitions

Match Reviews

Fixtures

Season 2018/19 Tables

NCEL Premier Division P Pts +/-
P 1 Worksop TownWorksop Town 38 90 55
2 Penistone ChurchPenistone Church 38 82 63
3 Bridlington TownBridlington Town 38 77 47
4 Hemsworth Miners WelfareHemsworth MW 38 75 38
5 Yorkshire AmateurYorkshire Amateur 38 73 21
6 Maltby MainMaltby Main 38 68 29
7 Staveley Miners WelfareStaveley MW 38 67 32
8 Handsworth ParramoreHandsworth Parr 38 63 3
9 Knaresborough TownKnaresborough 38 60 13
10 Eccleshill UnitedEccleshill United 38 53 -6
11 Barton TownBarton Town 38 52 3
12 Bottesford TownBottesford Town 38 52 -4
13 LiversedgeLiversedge 38 48 -24
14 Garforth TownGarforth Town 38 42 -8
15 ThackleyThackley 38 40 -10
16 Albion SportsAlbion Sports 38 40 -22
17 Athersley RecreationAthersley Rec 38 31 -45
18 Goole AFCGoole AFC 38 23 -61
R 19 Harrogate Railway AthleticHarrogate RA 38 22 -59
R 20 Hall Road RangersHall Road Rangers 38 20 -65
NCEL Division One P Pts +/-
P 1 Grimsby BoroughGrimsby Borough 38 84 64
2 CampionCampion 38 82 49
3 HallamHallam 38 76 45
4 Winterton RangersWinterton Rangers 38 75 38
5 Nostell Miners WelfareNostell MW 38 74 39
6 Dronfield TownDronfield Town 38 67 17
7 Worsbrough Bridge AthleticWorsbrough Bridge 38 62 -1
8 ParkgateParkgate 38 61 8
9 Selby TownSelby Town 38 57 6
10 SwallownestSwallownest 38 52 -5
11 Glasshoughton WelfareGlasshoughton Welf 38 50 -15
12 AFC EmleyAFC Emley 38 48 3
13 East Yorkshire CarnegieEast Yorks Carnegie 38 44 -6
14 Rossington MainRossington Main 38 42 -28
15 Skegness TownSkegness Town 38 40 -29
16 Ollerton TownOllerton Town 38 37 -25
17 Armthorpe WelfareArmthorpe Welfare 38 37 -31
18 Shirebrook TownShirebrook Town 38 34 -28
19 FC BolsoverFC Bolsover 38 31 -61
R 20 Harworth CollieryHarworth Colliery 38 29 -40

Click here for more details