| News | Fixture News | Season 2023/24 | NCEL pre-season friendlies

Fixture News for

NCEL pre-season friendlies

21st June, 2024

Here is a list of the pre-season fixtures taking place this summer involving Northern Counties East Football League sides.

The latest additions and changes to the schedule will be highlighted in bold.

Games are subject to last minute changes so please check with the home team before travelling.

If you would like to add your team's fixtures to this list, then please email us at webmaster@ncel.org.uk.

SATURDAY 29TH JUNE, 2024
Brandon United v Goole AFC, 3pm
Handsworth v AFC Mansfield, 1pm

MONDAY 1ST JULY, 2024
Horbury Town v Golcar United, 7:45pm

TUESDAY 2ND JULY, 2024
Appleby Frodingham v Lincoln United, 7:45pm
Athersley Recreation v Brighouse Town, 7pm (at Queens United FC)
Clay Cross Town v Dronfield Town, 7:30pm
Dearne & District v Sheffield, 7:45pm
Eccleshill United v Shelley, 7:45pm
Goole AFC v Worsbrough Bridge Athletic, 7:45pm
Hornsea Town, Brigg Town, 7:30pm
Marske United v Knaresborough Town, 7:45pm
Selby Town v Tadcaster Albion, 7:30pm
Swallownest v Parkgate, 7:30pm
Thackley v Barnoldswick Town, 7:30pm

WEDNESDAY 3RD JULY, 2024
Handsworth v Chesterfield XI, 7:15pm
South Leeds v Albion Sports, 7pm

THURSDAY 4TH JULY, 2024
Horbury Town v Campion, 7:45pm

FRIDAY 5TH JULY, 2024
Armthorpe Welfare v Rossington Main, 7:30pm
Club Thorne Colliery v Frickley Athletic, 7:45pm
Golcar United v Bacup Borough, 7:45pm
Parkgate v Rotherham United, 7pm
Selby Town v Goole AFC, 7:45pm
Tadcaster Albion v Brighouse Town, 7pm
Wombwell Town v Worksop Town, 7pm

SATURDAY 6TH JULY, 2024
Albion Sports v Wakefield AFC, 3pm
Beeston St Anthonys v Athersley Recreation, 2pm
Bottesford Town v Brigg Town, 3pm
Cleethorpes Town v Beverley Town, 2pm
Dearne & District v Farsley Celtic, 3pm
Denaby Main v Shelley, 3pm
Eccleshall Red Rose v South Leeds, 2pm
Elite FC v Worsbrough Bridge Athletic, 3pm
Glasshoughton Welfare v Pontefract Collieries, 3pm (Bill Cook Trophy)
Harrogate Railway Athletic v Garforth Town, 3pm
Handsworth v Retford United, 1pm
Ilkeston Town v Hallam, 3pm
Louth Town P-P Sheffield
Pickering Town v Billingham Synthonia, 3pm (at Flamingo Land Resort)
Retford FC v Goole AFC, 3pm
Silsden AFC v Maltby Main, 1:30pm
Steeton v Eccleshill United, 3pm
Thackley v Easington Colliery, 3pm
Worksop Town v Barton Town, 3pm

MONDAY 8TH JULY, 2024
Athersley Recreation v Penistone Church, 7:15pm (at Queens United FC)
Barnoldswick Town v Silsden AFC, 7:45pm

TUESDAY 9TH JULY, 2024
Barton Town v Scunthorpe United 7:30pm
Club Thorne Colliery v Gainsborough Trinity, 7:30pm
Denaby Main v Maltby Main, 6:30pm
Dronfield Town v Clipstone, 7:30pm
Eastwood CFC v Handsworth, 7:30pm
Eccleshill United v Farsley Celtic, 7:45pm
Emley AFC v Hallam, 7:45pm
Frickley Athletic v Sheffield, 7:30pm
Golcar United v Glasshoughton Welfare, 7:45pm
Goole AFC v Sheffield City, 7:45pm
Ilkley Town v Thackley, 8pm
Lincoln United v Winterton Rangers, 7:30pm
Liversedge v Wakefield AFC, 7:45pm
Louth Town v Bottesford Town, 7:45pm
North Ferriby v Beverley Town, 7:30pm
Pickering Town v Bradford City, 7:30pm
Rossington Main v Buxton, 7:30pm
Selby Town v Knaresborough Town, 7:45pm
Tadcaster Albion v Scarborough Athletic, 7:45pm
Worksop Town v Dearne & District, 7:45pm

WEDNESDAY 10TH JULY, 2024
Campion v Bradford (Park Avenue), 7:45pm
Dinnington Town v Parkgate, 7:30pm
Kinsley v South Leeds, 7pm
Worsbrough Bridge Athletic v Brighouse Town, 7:45pm

THURSDAY 11TH JULY, 2024
Horbury Town v Littletown, 7:45pm
Penistone Church v Sheffield, 7:30pm
Wombwell Town v Stocksbridge Park Steels, 7:15pm

FRIDAY 12TH JULY, 2024
Appleby Frodingham v Retford FC, 7:45pm
Frickley Athletic v Emley AFC, 7:30pm
Golcar United v Shelley, 7:45pm
Silsden AFC v Nostell Miners Welfare, 7:45pm
Tadcaster Albion v Emley AFC, 7:45pm

SATURDAY 13TH JULY, 2024
Basford United v Hallam, 3pm
Beverley Town v Horbury Town, 2pm (at Beverley Leisure Centre)
Bottesford Town v Gainsborough Trinity, 3pm
Bradford (Park Avenue) v Eccleshill United, 3pm
Brigg Town v Barton Town, 3pm
Dronfield v Athersley Recreation, 3pm
Elite AFC v South Leeds, 3pm
Glasshoughton Welfare v Hornsea Town, 3pm
Knaresborough Town v Harrogate Railway Athletic, 3pm
Louth Town v Grimsby Borough, ko tbc
Northwich Victoria v Thackley, 3pm
Parkgate v Guiseley, 3pm
Penistone Church v Maltby Main, 2pm
Rossington Main v Stocksbridge Park Steels, 3pm
Scarborough Athletic v Selby Town, 3pm
Staveley Miners Welfare v Club Thorne Colliery, 3pm
Swallownest v Handsworth, 3pm
The New Saints v Dearne & District, 2pm
Wakefield AFC v Pontefract Collieries, 3pm
Winterton Rangers v Crowle Colts, 3pm
Yarm & Eaglescliffe v Pickering Town, 2pm

SUNDAY 14TH JULY, 2024
Boston Town v Goole AFC, 3pm

MONDAY 15TH JULY, 2024
Golcar United v Stocksbridge Park Steels 7:45pm
Hepworth United v Worsbrough Bridge Athletic, 7:45pm
Selby Town v Albion Sports, 7:45pm

TUESDAY 16TH JULY, 2024
AFC Mansfield v Hallam, 7:45pm
Barton Town v Appleby Frodingham, 7:45pm
Beverley Town v Garforth Town, 7:30pm (at Bishop Burton College)
Bottesford Town v Grimsby Borough, 7:45pm
Dearne & District v Cleethorpes Town, 7:45pm
Eccleshill United v Bradford City, 7:45pm
Fishburn Park v Pickering Town, 7:30pm
Frickley Athletic v Brighouse Town, 7pm
Harrogate Railway Athletic v Bridlington Town, 7:30pm
Knaresborough Town v Pontefract Collieries, 7:45pm
Parkgate v Maltby Main, 7pm
Rainworth Miners Welfare v Dronfield Town, 7:30pm
Rossington Main v Emley AFC, 7:45pm
Silsden AFC v Farsley Celtic, 7:45pm
Steeton v Campion, 7:45pm
Thackley v Liversedge, 7:45pm
Wakefield AFC v Bradford (Park Avenue), 7:45pm
Wombwell Town v Jubilee, 7pm

WEDNESDAY 17TH JULY, 2024
Athersley Recreation v Chesterfield Youth, 7:30pm
Barnsley Town v Worsbrough Bridge Athletic, 7:45pm
Brigg Town v Elite AFC, 7:30pm
Clay Cross Town v Goole AFC, 7:30pm
Club Thorne Colliery v Doncaster Rovers, 7:45pm
Handsworth v Stocksbridge Park Steels, 7:30pm
Staveley Miners Welfare v Penistone Church, 7:30pm
Tadcaster Albion v Rotherham United, 7:45pm
Winterton Rangers v North Ferriby, 7:30pm

THURSDAY 18TH JULY, 2024
Dronfield Town v Sheffield City, 7:30pm
Glasshoughton Welfare v Goole AFC, 7:45pm

FRIDAY 19TH JULY, 2024
Club Thorne Colliery v Goole United, 7:30pm (Goole & Thorne Cup)
Frickley Athletic v Pontefract Collieries, 7:45pm
Parkgate v Athersley Recreation, 7pm
Silsden AFC v Padiham, 7:45pm

SATURDAY 20TH JULY, 2024
Appleby Frodingham v Winterton Rangers, 3pm
Athersley Recreation v Hepworth United, 3pm
Bottesford Town v Lincoln City U18s, 3pm
Bridlington Town v Hallam, 3pm
Brigg Town v Scunthorpe United, 1pm
Campion v Crook Town, 12:30pm
Dearne & District v Barnsley U18s, 3pm
Dronfield Town v West Bridgford, 2pm
Eccleshill United v Harrogate Railway Athletic, 2pm
Glasshoughton Welfare v Rufforth United, 3pm
Golcar United v Bradford (Park Avenue), 3pm
Goole AFC v South Leeds, 4pm
Horncastle Town v Louth Town, ko tbc
Knaresborough Town v North Shields, 3pm
Northallerton Town v Pickering Town, 3pm
Penistone Church v Worsbrough Bridge Athletic, 2pm
Rossington Main v North Ferriby, 3pm
Scarborough Athletic v Barton Town, 3pm
Selby Town v Beverley Town, 3pm
Staveley Miners Welfare v Handsworth, 3pm
Thackley v Steeton, 12:30pm
Wombwell Town v Brighouse Town, 1pm

MONDAY 22ND JULY, 2024
Albion Sports v Maltby Main, 7:45pm
Horbury Town v Route One Rovers, 7:45pm

TUESDAY 23RD JULY, 2024
Athersley Recreation v Barnsley U18s, 7pm
Bottesford Town v Scunthorpe United, 7pm
Bridlington Town v Beverley Town, 7:30pm
Brigg Town v Grimsby Borough, 7:30pm
Eccleshill United v Ripon City, 7:45pm
Emley AFC v Wakefield AFC, 7:45pm
Goole AFC v Goole United, 7:45pm
Hallam v Sheffield United XI, 7:45pm
Harrogate Railway Athletic v Harrogate Town, 7:45pm
Harworth Colliery v Dronfield Town, 7:30pm
Knaresborough Town v Garforth Town, 7:45pm
Nostell Miners Welfare v Frickley Athletic, 7:45pm
Parkgate v Cleethorpes Town, 7pm
Skegness Town v Louth Town, ko tbc

WEDNESDAY 24TH JULY, 2024
Worsbrough Bridge Athletic v Doncaster City, 7:45pm

FRIDAY 26TH JULY, 2024
Shelley v Huddersfield Town U18s, 7:30pm

SATURDAY 27TH JULY, 2024
NCEL season starts

Latest Stories by Section